Сільське господарство
Огляд
Сільське господарство в Україні
Україна віддавна була потужною аграрною країною.
За даними Мінагрополітики, до 2022 аграрний сектор забезпечував 10% ВВП і 41% загального експорту.
Не зважаючи на повномасштабну війну, у 2022 році було зібрано понад 67 млн тонн і експортовано 50,9 млн тонн аграрної продукції (52% від загального експорту).
У 2023 відбулось зростання виробництва майже в усіх галузях сільського господарства. Не зважаючи на складну безпекову ситуацію, агросектор живе, розвивається і модернізується.
Поза усякими сумнівами, сільське господарство було, є і буде провідною галуззю української економіки.
Перспективи
Чи знайдеться в сільському господарстві перспективна робота для моєї дитини
Сільське господарство пропонує багато робочих місць. Станом на 2022 рік в галузі працювало більше 1 млн осіб. Після короткого падіння в умовах початку повномасштабної війни, ринок вакансій в агросфері дуже швидко відновився.
На початку 2023 року кількість пропозицій роботи в галузі зросла більш ніж на 80% у порівнянні з лютим 2022. Також зафіксовано зростання доходу в середньому на +15% в порівнянні з 2022 роком.
Прогнозується, що сільське господарство буде ключовим у процесі повоєнної відбудови, а відтак тут завжди будуть вакансії.
Галузь активно залучає найновітніші технології. Ключовим елементом розвитку є впровадження сучасних підходів в управлінні агробізнесом.
Відтак запит на різнопрофільних фахівців тут тільки зростатиме.
Інновації
Сучасне сільське господарство
Сільське господарство часто асоціюється лише з виснажливою фізичною працею в суворих умовах. Проте це давно не так.
Впровадження новітніх технологій робить галузь прогресивною і сучасною. Тут активно застосовують дрони, штучний інтелект, GPS технології, геоінформаційні системи та супутникові знімки.
А садівництво і городництво давно вийшли за межі села – новими міськими трендами є вертикальне вирощування популярних культур.
Лілія Шумська
В Україні багато можливостей почати власну справу, зокрема завдяки тендерам та грантам. Тому сільське господарство весь час розвивається, постійно відкриваються нові компанії. Найбільше в моїй роботі мені подобаються азарт та позитивні емоції від вдало укладених контрактів.
Зарплата
Чи можна добре заробляти у сільському господарстві
Сільське господарство серед п’яти галузей української економіки з найвищою оплатою праці.
Станом на 2023 рік зарплати трактористів, агрономів та техніків коливалися від 20 000 до 30 000 грн. Прогнозується, що зарплати зростатимуть.
Галузь пропонує різноманітні напрямки розвитку. Для прикладу, керівники і власники агробізнесів часто починають свій шлях як молодші агрономи, а вже невдовзі заробляють до 100 000 гривень на місяць.
Аналізуйте рівень зарплат в сільському господарстві на сайтах Work.ua, HappyMonday, Robota.ua, Jooble
Спеціальності
Кого потребує галузь
Сільське господарство - це не лише про обробку врожаїв на полях. Вибір професій тут дуже широкий. Із впровадженням інновацій галузь все частіше потребує ІТ фахівців та фахівчинь.
Торгівля та збут
Успішне функціонування сільськогосподарських підприємств потребує доброго розуміння ринку. Адже не достатньо виростити якісну продукцію, важливо отримати з неї прибуток. Крім того агросфера – це не лише врожаї, це і добрива, і насіння, і обладнання та устаткування, які теж є вагомою частиною ринку. Відтак агросфері завжди будуть потрібні:
-
– завдання маркетолога - проаналізувати потреби споживача та стимулювати попит на продукцію свого підприємства. Маркетологи відповідають за комунікацію та продажі. Вони розробляють і втілюють маркетингові стратегії різних рівнів і дбають про зворотній зв'язок з клієнтами.
-
– основна задача менеджерів з продажу, укладати угоди між аграрними компаніями та їхніми гуртовими клієнтами. Менеджери з продажу аналізують ринок, ведуть перемовини з клієнтами та забезпечують рівновагу між попитом і пропозицією.
-
– сільське господарство, як і будь-яка інша галузь, вимагає ефективного управління. Керівники та управлінці різних рівнів забезпечують злагоджену роботу підприємства, стратегування та планування бізнесу.
Новітні технології
Всі галузі сільського господарства активно впроваджують новітні технології. Підприємства диджиталізуються і роботизуються. Це створює попит на таких фахівців:
-
– дрони набувають дедалі ширшого застосування в
агросфері. Вони використовуються для засівання і обробки полів та для спостереження за врожаями. Оператори агродронів забезпечують ефективну роботу безпілотників та проводять навчання, адже галузь постійно потребує нових фахівців.
-
– відповідають за цифрове мапування полів та обробку інформації. Їхні дослідження та спостереження допомагають суттєво підвищити ефективність праці та врожайність.
Фермерство
Фермерські господарства різних розмірів та форм власності – основа сільськогосподарської галузі. Тут можна знайти застосування таким професіям:
-
– виготовлення м’яса та молока має дуже широкий спектр технологій. Сучасні фермери поєднують досягнення науки з органічними методами догляду за худобою. Часто вони засновують власні невеликі господарства і працюють на себе.
-
– зоотехніки доглядають за тваринами, дбають, щоб худоба була здоровою та вчасно провакцинованою. Вони також відповідають за підбір кормів і за розмноження. Їхня робота гарантує найвищу якість продуктів тваринництва.
-
– займаються вирощенням найрізноманітніших культур і сучасні технології дуже розширюють їхні можливості. Ферми тепер працюють не лише на великих ділянках землі в сільській місцевості. Деякі невеличкі господарства вирощують зелень цілий рік навіть у місті.
-
– фахівці, які допомагають фермерам визначити, які культури варто вирощувати на яких полях та за яким графіком. Вони аналізують ґрунти, підбирають добрива та методи боротьби з шкідниками. Їхня основна задача – забезпечити якнайвищу врожайність.
-
– без них не обходяться жодні польові роботи. Трактористи беруть активну участь в посівній та в обробці полів. Сучасна техніка постійно полегшує їхню роботу і підвищує її ефективність.
Досліджуйте разом з дітьми вакансії в сільському господарстві на сайтах Work.ua, HappyMonday, Robota.ua, Jooble
Відгуки
За що фахівці сільського господарства люблять свою роботу
З чого почати
Де здобути актуальний фах
Багато університетів та закладів професійно-технічної освіти мають широкий перелік аграрних спеціальностей. При цьому часто навчальна програма передбачає виробничу практику. Таким чином перш ніж остаточно визначитися, можна пересвідчитися, що професія справді підходить.
До того ж, із активним залученням новітніх технологій, у сільському господарстві зростає запит на випускників та випускниць математичних, економічних, маркетингових та ІТ спеціальностей.
Скористайтесь реєстром для пошуку освітніх можливостей, які підготують до роботи в сільськогосподарській галузі.
Поділіться вашою думкою
Інші індустрії
Інформаційна кампанія «Поглянь на професії по-новому» втілюється IREX та Zinc Network у партнерстві з Міністерством освіти і науки України в межах програми USAID “Мріємо та діємо”.
Програма USAID “Мріємо та діємо” спрямована на розвиток та підтримку молоді в Україні. Програма сприяє молодіжним інноваціям і підприємництву, працевлаштуванню і розбудові кар’єри, посиленню участі молоді у прийнятті рішень у громадах та на національному рівні, а також підвищує потенціал української молоді бути рушійною силою толерантності та поваги до різноманітності.
Створюючи сприятливе середовище та відновлюючи доступ до формальної та неформальної освіти, програма підсилює можливості молоді реалізувати свої мрії, ідеї та бачення розвитку країни.
«Мріємо та діємо» творить зміни в Україні з молоддю для молоді. Залучає молодих українців та українок до розробки та реалізації проєктів та ініціатив, посилює спроможність різних інституцій надавати молоді якісні послуги, а також проводить дослідження, щоб на їх основі формувати молодіжну політику та рухатись до ефективних та стійких змін.
Ця платформа стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст матеріалів є відповідальністю IREX та Zinc Network і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
Стежте за кампанією у соцмережах