ВільноХаб
проєкт-інструмент створення простору адаптації та гуртування молоді в громадах
Історія
Проєкт стартував в березні 2022 року на базі 24 бібліотек у Вінницькій, Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Тернопільській, Хмельницькій та Чернівецькій областях. Побачивши перші результати, ми вирішили його масштабувати на молодіжні центри та інші заклади та організації, які працюють із молоддю. І вже в травні до проєкту долучились ще 9 молодіжних центрів програми «Мріємо та діємо» (у Харківській, Одеській, Київській, Рівненській, Волинській та Закарпатській областях), а в липні ще 6 бібліотек, 9 молодіжних центрів та 7 громадських організацій, які працюють з молоддю.
ВільноХаб - це безпечні простори, де молодь отримує підтримку аби впоратись з новими викликами, адаптуватись, налагодити комунікацію в громаді та продовжити неформальну освіту.
Kонсультування з працевлаштування, інтеграційні заходи для місцевих жителів і ВПО, тренінги на різні теми (діалог і порозуміння, медіаграмотність, кібербезпека, соціальна згуртованість, мінна безпека, протидія торгівлі людьми), арт-терапія, розвиткові ігри - це лише невеличка частина напрямків роботи, які для себе обирають простори опираючись на потреби та запит молоді в громадах.
Проєкт-інструмент складається з наступних компонентів:
Навчання команд просторів, які виявили бажання створити ВільноХаб на базі своєї організації чи установи
Тренінговий курс «Створення безпечного простору під час війни», акцент на формування навичок у команд на надання першої психологічної допомоги, соціальної підтримки відвідувачам (молодь, яка приходила, мала різний травматичний досвід і тому кожному члену команди необхідно володіти базою знать для підтримки відвідувачів).
Підтримка самих молодіжних працівників та працівниць також є надважливою, тому обов’язковим був блок навчання «Турбота про себе».
Це навчання не лише надає нові знання, вміння, а й стимулює генерацію ідей, допомагає вийти за рамки стандартних та застарілих підходів та втілювати інноваційні проєкти, які вирішують проблеми та борються з викликами у громадах.
Забезпечення необхідних матеріалів та інструментів для втілення подій та створення простору
Командам було надано методичні та візуальні матеріали:
посібники із готовими сценаріями для проведення заходів з арт-терапії, медіаграмотності, кібербезпеки, психосоціальної допомоги,
брошури з протимінної безпеки, протидії торгівлі людьми, допоміжні матеріали для створення куточка з працевлаштування, бебі-руму тощо);
набори канцтоварів та розхідних матеріалів для творчості; предмети для створення простору (дитячі подушки, ковдри, набори фасилітаторів, що дозволяє мобільно переносити активності в укриття);
побутові предмети;
набори для кава-пауз.
Оплата праці командам, які втілюють проєкт-інструмент ВільноХаб у своїх просторах
Кожна команда «ВільноХаб» складається з
місцевого представника (-ці) та
до 3 консультантів ВПО в ролі тренерів та модераторів заходів, які отримують оплату за впровадження проєкту та проведення заходів для молоді.
Проєкт допоміг залучити 80 ВПО віком 18-35 років, які мали досвід безпосередньої роботи з молоддю, але втратили роботу через військові дії, долучились до впровадження заходів в установах «ВільноХаб» і отримали додаткове джерело доходу та можливість краще інтегруватись до громад.
Проведення подій та впровадження ініціатив у просторах
Це вже активна фаза реалізації проекту. Забезпечені необхідними знаннями та ресурсами, команди втілюють активності і таким чином створюють у себе простір ВільноХаб, у якому вільно дихається та хочеться спільно творити стійку громаду та підтримувати молодь.
Також програма “Мріємо та діємо” організовує онлайн зустрічі для команд ВільноХабів. Такі зустрічі заряджають, допомагають відрефлексувати, обговорити виклики та обмінятися досвідом.
З березня 2022 року 54 організації-учасниці провели 4339 заходів для 62 496 молодих людей.